Terapia Czaszkowo - Krzyżowa

głęboka regeneracja, zatrzymanie i wyciszenie. Uruchomienie mechanizmów samoregulacji organizmu, reset dla układu nerwowego

Terapia Czaszkowo-Krzyżowa ( TCK) 

jest rodzajem nieinwazyjnej, bardzo delikatnej terapii manualnej. Ta forma terapii poprawia odżywienie i oczyszczenie organizmu, poprawia przepływ płynów a co za tym idzie – stymuluje możliwości samoregulacyjne i procesy samonaprawcze organizmu.  Metoda ta może przynieść ulgę w szerokiej gamie dolegliwości bólowych, napięć i przykurczów.

Podstawy działania układu czaszkowo-krzyżowego oparte są na anatomii i fizjologii. W terapii tej wykorzystujemy trzy fizjologiczne rytmy naszego organizmu: rytm bicia serca (puls), rytm oddechowy i rytm kranialny (tętnienia płynu mózgowo-rdzeniowego). Terapia czaszkowo-krzyżowa jest bardzo skuteczna, pomaga przy wielu problemach zdrowotnych.

Celem tej techniki jest normalizacja przepływu płynów i rozluźnienia struktur łączno-tkankowych, których napięcie może być przyczyną poważnych problemów zdrowotnych, napięć przykurczów i związanych z nimi wad postawy, a w przyszłości chorób układowych. Terapia czaszkowo-krzyżowa poprzez poprawę krążenia i ukrwienia,  mobilizuje do lepszej pracy wszystkie organy, tkanki i komórki i jednocześnie polepsza oczyszczenie i odżywienie komórek.  Terapia Czaszkowo  – Krzyżowa jest drenażem limfatycznym, jej holistyczne działanie na organizm wykorzystuje zdolności samoregulacji.  Terapia Krzyżowo – Czaszkowa normalizuje pracę układu nerwowego, w istotny sposób ułatwiając przesyłanie informacji w organizmie.

Terapia Krzyżowo – Czaszkowa wywodzi się z osteopatii. Tradycyjną osteopatię odkrył i opracował Andrew Taylor Still, który widząc  bezradność medycyny akademickiej, stworzył metodę manipulacji układnej kostno – mięsniowym, przywracającą prawidłową pracę układu nerwowego i układu krążenia, co przywraca naturalne mechanizmy samoleczenia. Osteopatia kranialna zwana inaczej terapią krzyżowo czaszkową, jest metodą stworzoną przez Johna Upledgera. Metodę tą można zaliczyć do medycyny interwencyjnej, ponieważ wykazuje dużą skuteczność w wielu problemach zdrowotnych i emocjonalnych.

Ośrodkowy układ nerwowy oraz płyn mózgowo – rdzeniowy wykazują fizjologiczny ruch, który warunkuje zdrowie fizyczne i psychicznie.  Ruch płynu mózgowo rdzeniowego rozchodzi się po całym organizmie i dociera do każdej komórki, dlatego osteopatia kranialna usuwa ograniczenia i przywraca równowagę w pracy systemu czaszkowo – krzyżowym.

Techniki osteopatii kranialnej korygują dysfunkcje układu krzyżowo – czaszkowego skutecznie  uruchamia mechanizmy regulacji układu nerwowego i procesy samoleczenia.

Terapia Krzyżowo – Czaszkowa jest terapią stymulującą, dlatego, że reguluje mechanizmy samoregulacji w organizmie.

Terapia w zaawansowanej formie obejmuje także pracę z emocjami, przez co jest rodzajem psychoterapii tkankowej. Dotyczy to szczególnie pracy z tkanką łączną, która ma zdolność do przechowywania traumatycznych przeżyć.

Jak wygląda sesja?

W czasie sesji pacjent leży wygodnie na stole do masażu, w wygodnym dla siebie ubraniu.

Podczas sesji Terapeuta układa dłonie na ciele pacjenta w obrębie układu czaszkowo – krzyżowego,  czyli wokół struktur, które znajdują się w obrębie czaszki, miednicy, przepony, klatki piersiowej i kości krzyżowej. Terapeuta układa swoje dłonie na głowie pacjenta, wsłuchując się w rytm kranialny i dynamikę tkanek całego organizmu. Techniki te stosuje się w obrębie układu czaszkowo-krzyżowego, do którego należą struktury znajdujące się obrębie czaszki, miednicy, przepony, klatki piersiowej i kości krzyżowej.

Czas potrzebny na 1 zabieg to zazwyczaj około 60 minut.

Liczba wizyt ustalana jest z terapeutą i zależy od rodzaju zaburzeń, napięć czy dysfunkcji w ciele pacjenta.  Stany ostre będące wynikiem urazu przeważnie wymagają kilku sesji,  po których widoczna jest poprawa stanu zdrowia i samopoczucia pacjenta. W przypadku stanów przewlekłych lub poważnych urazów, terapia może trwać kilka miesięcy.

Ze wględu na bardzo delikatny dotyk ( z naciskiem 5 gram) Terapia Krzyżowo – Czaszkowa jest słusznie uznawana za jedną z najbezpieczniejszych technik terapeutycznych.

O Terapi Krzyżowo – CZaszkowej mówi się, że jest  formą medycyny informacyjnej,  co oznacza, że poprzez dłonie terapeuty wraz z techniką wykonania terapii  jest przesyłana intencja – która jest informacją, ułatwiająca ciału dokonanie właściwej korekty potrzebnej do usunięcia dysfunkcji.

Zastosowanie i efekty Terapii Czaszkowo – Krzyżowej 

Poprawa może nastąpić w różny sposób: przez zwiększenie odprężenia i spokoju, zmniejszenie objawów, ustąpienie uporczywych objawów migrenowych (przy technikach rozluźniania kości krzyżowej), lepsze radzenie sobie ze stresem i różnymi przeciwnościami losu i ogólna poprawa samopoczucia.Efekty TCK nie są zależne od wiary w zabieg, pomaga ona bowiem małym dzieciom i zwierzętom. Większość pacjentów jest zadowolona z rezultatów TCK.

Terapia czaszkowo-krzyżowa może być pomocna w przypadku następujących problemów zdrowotnych:

  • bóle i zawroty głowy,
  • migreny,
  • bóle kręgosłupa i pleców,
  • zapalenie korzonków, rwa kulszowej, skoliozy, bolesne napięci barków, bóle mięśniowo-stawowe,
  • wszystkie urazy powypadkowe, w tym powypadkowego urazu odgięciowego kręgosłupa i wielu innych,
  • nawracające zapalenia uszu i zatok  u dzieci i dorosłych ,
  • ból i dysfunkcja stawu skroniowo-żuchwowego,
  • stany po zabiegach dentystycznych,
  • zwichnięcie żuchwy,
  • wady wymowy,
  • zgrzytanie zębami oraz wady zgryzu,
  • wspomaga korekcję wad wzroku i słuchu,
  • kłopoty ze wzrokiem i słuchem,
  • stany przemęczenia i przepracowania,
  • zaburzenia snu,
  • stres i skutki przewlekłego stresu,
  • napięcia emocjonalne,
  • depresja, stany lękowe,
  • psychozy, zaburzenia osobowości
  • autyzm,
  • kłopoty z koncentracją, ADHD
  • dysleksja + kłopoty w szkole,
  • nadpobudliwości u dzieci i dorosłych,

Osteopatyczne techniki pracy z miednicą: 

W trakcie pracy techniką TCK, jeśli jest taka potrzeba – stosuję osteopatyczne techniki normalizacji rejonu miednicy.

 

Przeciwskazania: 

Tętniak – całkowite przeciwwskazanie. Świeże urazy (złamania, skręcenia, zwichnięcia, krwotoki), choroby psychiczne, stany ostre wymagające interwencji lekarskiej. W wypadku wylewów, udarów i urazów powypadkowych terapię można stosować po upływie 6 tygodni.

Gabinet:

Brzeg, ul. Jana Pawła II 12/2 ( tam gdzie Gabinet Medycyny Pracy)

kontakt: 603 060 273